Tipy pro dokonale čisté WC
Máte nově zařízenou koupelnu i s toaletou a přejete si, aby zůstala navždy jako nová a zářivě čistá? Nebo si jen lámete hlavu s tím, jak důkladně čistit a udržovat WC? Právě tomuto tématu věnujeme dnešní článek.
Pokud si myslíte, že na čištění toalety nelze až tak nic zkazit, tak se možná mýlíte. I toaleta, která vypadá bílá a čistá, může mít na povrchu bakterie, plísně a jiné nečistoty. Perfektně čistý záchod může být věda. Proto údržbu WC nepodceňujte.
Úklid toalety je pro mnohé z nás nutným zlem při pravidelné péči o čistotu v celé domácnosti. Často toaletu „jen tak“ otřeme, s heslem: „co je mokré, to je čisté“ a dál tomuto místu nevěnujeme pozornost. Přitom si ji zrovna záchod zaslouží.
Jak bojovat proti špinavé a nehygienické toaletě?
- Materiál a povrchová úprava WC
Prvním bodem Vás maličko uklidníme. Toalety pro běžné použití se nejčastěji vyrábí ze sanitární keramiky. Standardně se jedná o speciální glazury a povrchové vrstvy, které vyhlazují póry WC, zvyšují lesk, zajišťují odolnost vůči mechanickému a chemickému poškození a také se takto ošetřené toalety mnohem snadněji čistí, udržují a na dlouhou dobu si zachovávají charakter nového WC.
- Čistící prostředky
Jaké čistící prostředky si vybrat na úklid toalety? Ideální jsou ty, které obsahují kyseliny např. octovou nebo mravenčí. Dále pak čistící prostředky, které jsou ověřeny a používány profesionály. Proto volte opravdu kvalitní čistící přípravky. Příliš agresivní prostředky by mohly nenávratně poškodit ochranný povrch toalety a způsobit její intenzivnější ničení. Pokud tyto čistící prostředky používáte, raději je nechávejte působit pouze pár minut a opláchněte.
- Postup při čištění
Stejně jako při úklidu prachu i u toalety platí, že byste měli začít nahoře a postupně směřovat dolů, k podlaze. Tak, aby nečistoty padaly dolů. Začněte tedy otíráním splachovacích tlačítek nebo WC nádrže a postupujte na toaletní prkénko a klozet.
- WC mísa
Při čištění toaletní mísy začněte jejím vnitřkem, který potřebuje největší péči. V první řadě do mísy nalijte vhodný čistící prostředek a nezapomeňte, že nejvhodnějším způsobem je nalívání hned od okraje mísy, tak aby žádné místo nezůstalo nedotknuto. Přípravek nalitý v záchodě nechejte několik minut působit. Mezi tím, můžete umýt spodní část mísy, obklady v okolí klozetu atd. Následně použijte kvalitní štětku, kterou vydrhněte vnitřek toalety. Po čištění nezapomeňte důkladně umýt i WC štětku, kterou jste používali. Na štětku můžete použít stejný čistící prostředek, kterým jste umyli mísu.
- Panty u WC sedátka
Tím nejzapeklitějším místem údržby jsou právě panty u sedátka toalety. Pokud chcete předejít usazování nečistot a tvorbě bakterií, věnujte pozornost i tomuto místu. U novějších toalet jsou již instalována odnímatelná WC prkénka, která stačí sundat a umýt celá včetně pantů. Pokud máte starší provedení sedátka musíte se smířit s náročnějším drhnutím těchto míst. Využít můžete houbičku nebo zubní kartáček s čistícím prostředkem.
- Vodní kámen
Trápí Vás vodní kámen? Jak odstranit vodní kámen z toalety? Vodní kámen je běžným problémem všech domácností, ale rozhodně ho nepřehlížejte. Vodní kámen může napáchat velkou škodu, při splachování může díky němu dojít k protékání vody nádržkou nebo může nastat problém u odpadních trubek. Zbavit se ho můžete chemickou i přírodní cestou. Pokud zvolíte cestu chemickou, řiďte se pokyny uvedenými na daném čistícím prostředku. Pokud chcete zkusit přírodní cestu, tak mezi nejznámější bojovníky s vodním kamenem patří ocet, který je ale nutné nechat působit v záchodové míse přes noc. Dalším, čím můžete čistit toaletu od vodního kamene a usazenin, je kyselina citronová, šťáva z citronu či limetky a sůl.
V případě potřeb, nás kontaktujte. Tel.: +420 724 535 046 nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz