Čističky vzduchu, zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu
Nadechněte se z plných plic čerstvého vzduchu! Dnešní článek věnujeme čističkám vzduchu, zvlhčovačům a odvlhčovačům.
K čemu slouží čističky vzduchu? Jak vyplývá již z názvu – čistí vzduch od všech nečistot. Problémy se znečištěným ovzduším má každé větší město. Pokud trávíte hodně času v prašném prostředí nebo na místech, kde je špatný vzduch, dopřejte svému tělu čistý vzduch bez prachu, pylu, roztočů, plísní a bakterií alespoň doma. Jak odstranit nečistoty a alergeny z ovzduší? Využijte čističku vzduchu. Čističku vzduchu ocení celá Vaše rodina, především děti a alergici.
K čemu jsou zvlhčovače vzduchu? Zvlhčovače vzduchu jsou skvělým pomocníkem, pokud potřebujete dodat své domácnosti správný poměr vlhkosti. Blahodárně působí na dýchací cesty, ale ovlivňují také kvalitu spánku. Ideální hodnota vlhkosti v interiéru by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 65 %. Suchý vzduch dráždí jak pokožku, tak dýchací cesty a může zhoršovat kašel i astma. Domácí zvlhčovač vzduchu využijete v topných sezónách, ale i v horkých letních dnech.
K čemu slouží odvlhčovače vzduchu? Můžeme říct, že jde také o vysoušeče vlhkosti, které se využívají ke snížení vzdušné vlhkosti v místnostech. Vysoká vlhkost vzduchu zapříčiňuje tvorbu plísní a množení bakterií, které mohou ohrožovat zdraví osob a zhoršovat kvalitu bydlení.
Jak vybrat vhodnou čističku vzduchu?
Čističku vzduchu vybírejte podle toho, jaký máte doma problém. Všechny čističky samozřejmě čistí vzduch, ale mohou mít i něco navíc. Vybírat můžete z čističek vzduchu rovnou se zvlhčovačem, které odstraní suchý vzduch v domácnosti nebo čističky vzduchu s ionizátorem, které snižují únavu a stres. Při výběru se zaměřte také na typ filtrace. Každý typ filtru zachycuje jiné nečistoty. Např. vodní filtr zachycuje prach a mikroby, elektrostatický filtr a HEPA filtr zachycuje pevné částice, bakterie, viry, roztoče, plísně a jiné alergeny. Uhlíkový filtr umí odstranit zápach a jedovaté výpary, prachový filtr zachycuje větší prachové částice, ionizátor vzduchu umí neutralizovat alergeny a fotokatalytický filtr zničí bakterie, viry i nebezpečné toxiny.
Dále rozhodně zvažte velikost místnosti, kde bude čistička vzduchu umístěna a její výkon. Vzduchový výkon udává, kolik m³ vzduchu čistička pročistí za 1 hodinu. Raději vybírejte čističku s vyšším výkonem než s nižším. Slabší čističky bývají zbytečně hlučnější a vzduch nemusí vyčistit až tak dobře. Některé čističky vzduchu mohou být hlučné jako pračka, proto vybírejte hlučnost maximálně 50 dB. Svou roli, může při výběru, hrát i design a také spotřeba zařízení. Moderní čističku vzduchu, která krásně zapadne do Vaší domácnosti a bude sloužit i jako bytová dekorace, si můžete vybrat na našem e-shopu Čečetka s.r.o. Čističky vzduchu již mají také mnoho vychytávek. O jaké jde? Je to například noční režim, kdy při nočním režimu dojde ke snížení hlučnosti čističky na minimum. Čističky mohou mít funkci preventivní ochrany, tj. dětský zámek. Pro snadnou práci s čističkou můžete využít například dálkové ovládání.
Kam je vhodné čističku vzduchu umístit? Aby čistička vzduchu předvedla to, co umí, je zapotřebí ji umístit do uzavřené místnosti. Nejlépe doprostřed pokoje. Čističku zapínejte až po větrání. Pokud budete chtít používat čističku vzduchu ve více místnostech, bude se Vám hodit čistička vzduchu s kolečky.
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?
Podobně jako tomu bylo u čističky vzduchu, vybírejte technologii zvlhčování, která bude vyhovovat všem Vašim požadavkům. Před pořízením zvažte, do jaké místnosti budete zvlhčovač umisťovat. V úvahu vezměte také parametry jako je hlučnost, spotřeba zařízení a nepodceňujte ani výběr nádoby na vodu a další funkce, které zvlhčovač bude mít.
Pro základní orientaci mezi zvlhčovači, jsme pro Vás připravili stručný přehled jednotlivých typů. Vybírat můžete z teplých, studených, ultrazvukových a NanoCloud zvlhčovačů vzduchu. Teplý zvlhčovač vzduchu funguje na principu horké páry. Voda se ohřeje a tímto procesem dochází i k ničení případných bakterií. Jeho výhodou je, že ničí bakterie, je účinný a vysoce výkonný. Nevýhodou může být vyšší spotřeba a také možnost popálení se. Studený zvlhčovač vzduchu je nejpřirozenější forma. Funguje na principu odparu vody, která je přes filtr vháněna do vzduchu. Jeho výhodou je, že odstraňuje nečistoty obsažené v ovzduší, má velmi tichý provoz a nízkou spotřebu. Nevýhodou ovšem je, že neničí alergeny a je nutné měnit filtry. Ultrazvukový zvlhčovač mění vodu v nádobě na jemnou páru, kterou poté vypouští do místnosti. Výhodou je, že nevytváří minerální prach a má nízkou spotřebu. Nevýhodou je nutnost výměny demineralizačního filtru. Zvlhčovač vzduchu s technologií NanoCloud má trojí ochranu, jež pomocí absorpčního filtru zachycuje prach i větší nečistoty a ničí až 99 % bakterií. Odpařovací systém navíc zvlhčený vzduch rozprostírá po celé místnosti. Výhodou je, že ničí bakterie a nečistoty, netvoří vlhké skvrny a je hygienicky nezávadný. Malou nevýhodou může být občasná výměna filtru.
Zvlhčovače vzduchu bez obav umístíte do jakékoliv místnosti ve Vaší domácnosti. Nejlepší možné umístění je na zemi a ve volném prostoru, aby pára nepřišla do styku s nábytkem. Zvlhčovače vzduchu nabízí hned několik funkcí, které Vám usnadní jejich používání. Například zvlhčovač s automatickým vypnutím, s měřením vlhkosti v místnosti nebo zvlhčovač vzduchu s aromaterapií.
Jak vybrat odvlhčovač vzduchu na míru Vašim potřebám?
Mezi primární kritéria výběru odvlhčovače vzduchu řadíme výběr dle velikosti místnosti, odvlhčovací kapacity, hlučnosti, objemu nádoby a případně dalších funkcí.
Velikost místnosti. Aby mělo odvlhčení efekt, musí elektrické odvlhčovače zvládnout za hodinu přečerpat všechen vzduch v místnosti dvakrát. Někteří výrobci místo vzduchového výkonu rovnou uvádějí doporučený objem místnosti.
Odvlhčovací kapacita. Ta udává, kolik litrů vody během jednoho dne daný typ odvlhčovače přefiltruje. Jde o maximální množství vody, které je počítáno z teploty 30 °C a 80% vlhkosti v místnosti. Čím vyšší je hodnota, tím výkonnější je odvlhčovač. Doporučená vlhkost vzduchu v obytných místnostech je mezi 40 až 50 %.
Hlučnost. Ta se pohybuje v rozmezí od 32 do 50 dB. Ukazatel hlučnosti je důležitý hlavně v případě, že plánujeme odvlhčovač používat v ložnici nebo dětských pokojích.
Objem nádoby. Nádoba na vodu zachycenou ze vzduchu mívá objem od dvou do sedmi litrů. Po jejím naplnění se odvlhčovač automaticky vypne a nádobu je potřeba vylít. Čím je nádoba větší, tím méně pozornosti vysoušeč vzduchu vyžaduje.
Další funkce, které mohou rozhodnout o Vašem výběru odvlhčovače, můžeme zařadit například regulaci výkonu, časovač, displej nebo automatické vypnutí zařízení.
V případě potřeb, nás kontaktujte. Tel.: +420 724 535 046 nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz