Bojlery
Řešíte aktuálně pořízení nového bojleru? Rozbil se Vám doposud používaný bojler a nyní potřebujete vybrat a koupit bojler nový? Jakou velikost má mít? Kam bojler umístit a jaké druhy vůbec existují? Poradíme Vám, jak správně vybrat ten správný ohřívač vody.
Bojler je ve své podstatě ohřívač vody v různých podobách. Je nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Při jeho výběru musíte zohlednit všechny Vaše požadavky. Určitě je nutné vědět, jak velký bojler vybíráte, pro kolik osob bude sloužit, jak intenzivně bude využíván, kde bude umístěn, zda máte dostatek prostoru na jeho instalaci, kolik času chcete věnovat jeho pravidelné údržbě a v neposlední řadě také záleží na tom, kolik můžete a chcete do ohřívače vody investovat.
V dnešním článku se také seznámíte s typy bojlerů. Existují totiž kombinované, elektrické, plynové a akumulační bojlery. A jelikož se bojler tváří jako nenápadné zařízení, které stačí umístit do rohu místnosti a po celou dobu jeho užívání si ho nevšímat, dozvíte se jaké další pomocné funkce by měl mít, aby spolehlivě, komfortně, a hlavně dlouho sloužil.
Jak vybrat bojler?
- Velikost bojleru
Velikost bojleru záleží na počtu členů domácnosti. Pro 1 – 2 osoby postačí bojler o objemu 50 – 120 litrů. Pokud žijí v domácnosti 3 – 4 osoby doporučuje se bojler o objemu 120 – 200 litrů. Pro 5 a více osob doporučujeme zvolit bojler o objemu nad 200 litrů. Samozřejmě platí, že čím je větší objem ohřívače vody, tím delší je i potřeba času na jeho ohřev.
- Umístění bojleru
Bojler doporučujeme instalovat co nejblíže k místu spotřeby. Ideálně do 2 metrů od výstupu. Pokud máte v domácnosti více míst odběru teplé vody, tak se nabízí možnost využití pomocného ohřívače vody v konkrétním místě. Tím se vyhnete realizaci dlouhého rozvodu potrubí, které může způsobovat tepelné ztráty. Většina domácností má pro místo instalace připravenou technickou místnost, proto ne vždy je reálné vyhnout se běžným tepelným ztrátám.
- Tvar bojleru
Co se týká tvaru bojleru, můžete vybírat oblý i plochý bojler. Nejčastějším výrobním materiálem nádoby na vodu je hliník či nerezová ocel, která má předpoklad pro delší dobu životnosti. Obecná délka životnosti bojlerů se udává 15 – 20 let. Podle prostorových dispozic technické místnosti volte horizontální nebo vertikální bojler. Horizontální bojler má výhodu v efektivním využití volného prostoru, ovšem díky malé ploše pro mísení teplé a studené vody může být pomalejší na ohřev vody. Vertikální bojler je mnohem častější volbou u našich zákazníků. Jde o svislý nebo závěsný model. Vertikální bojlery jsou efektivnější, výkonnější, ale na druhou stranu k jejich instalaci potřebujete spoustu místa.
- Typ bojleru
I když jde na první pohled o ta samá zařízení, liší se podstatou svého fungování.
Kombinovaný bojler - dokáže využívat dva rozdílné zdroje energie. S jejich pomocí dochází k ohřevu užitkové vody. Při výpadku jednoho či druhého zdroje tak můžete ohřívat vodu bez problému dál. Jedinou nevýhodnou mohou být vyšší pořizovací náklady.
Elektrický bojler - ohřívá vodu díky elektřině. U elektrického bojleru se nemusíte obávat žádného nebezpečí. Své využití nachází ideálně v nočních hodinách, kdy ohřívá vodu s nízkou sazbou za elektřinu. Na trhu se jedná o nejčastější typ.
Plynový bojler - funguje na stejném principu jako elektrický bojler. Teplá voda je ohřívána za pomocí hořícího plynu. Současné produkty jsou považovány za zcela bezpečné.
Akumulační bojler - je výrobkem, který sice vodu přímo neohřívá, je ale schopen hromadit zbytkové teplo z jiných tepelných zdrojů. A právě jeho prostřednictvím udržuje vodu teplou. Jde tak o efektivní a ekonomické využívání zbytkového tepla například od solárního systému, klasického kotle, tepelného čerpadla a ostatních zdrojů. I tento model je spojen s vyšší nákupní cenou.
- Zátěžový profil
Zátěžový profil souvisí především s rychlostí ohřevu a s energetickou náročností. Tento faktor udává informaci, pro jaké zatížení v domě či bytě je daný bojler konstruován.
- Spotřeba energie
Žádané je, aby ohřívač vody byl schopen udržet teplou vodu, proto je důležitá kvalitní izolace pro co nejmenší tepelné ztráty. Posuzuje se podle koeficientu měrných tepelných ztrát vyjádřeného v Wh/24 hodin/litr (tedy v úniku tepla z jednoho litru vody za 24 hodin ve Wh). Čím je číslo nižší, tím menší jsou tepelné ztráty a bojler je úspornější.
- Ovládání bojleru
Můžete si vybrat klasický bojler s jednoduchým mechanickým ovládáním i ohřívač s LED displejem a možností volby programu pro potřeby rodiny. Displej zobrazuje aktuální teplotu vody, za jak dlouho se voda ohřeje na požadovanou teplotu, nebo zobrazuje informace o případných poruchách.
- Montáž a údržba bojleru
Montáž bojleru se doporučuje přenechat odborné firmě s ohledem na platnost záruky. Pravidelná, odborná údržba a servis prodlužují životnost bojleru. Je vhodné odstraňovat nánosy vodního kamene ze stěn nádoby, topného tělesa i z termostatu. Také se doporučuje výměna hořčíkových tyčí v období jedenkrát za 5 let.
- Příslušenství a funkce bojleru
Bojler může mít další pomocné funkce například regulaci teploty vody, kterou má většina zařízení. Můžete si vybrat bojler s pojistkou proti zamrznutí, pojistkou proti přehřátí, s funkcí hubení nežádoucích vodních bakterií, se zvukovými či LED signalizacemi, s pojistným ventilem nebo s chytrým ohřevem vody.
- Ceny bojlerů
Výrobou bojlerů se nezabývá až tolik firem na trhu. Proto pořízení nového bojleru není levnou záležitostí. Ceny bojlerů se mohou pohybovat v řádech tisíci korun i desítek tisíc korun. Věříme, že Vám náš dnešní článek pomohl s výběrem. Kvalitní ohřívače vody za skvělé ceny seženete na našem e-shopu Čečetka s.r.o.
V případě potřeb nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz